
U Ukrajini poginulo već troje novinara, za hrvatske izvjestitelje za sada nema opasnosti
Državni tajnik SAD-a Antony Blinken rekao je da SAD pomno istražuje cilja li Rusija novinare u svojoj invaziji na Ukrajinu.
Najmanje tri novinara koji su izvještavali o ratu u Ukrajini ubijena su u posljednjih nekoliko dana, a najmanje dvoje ih je teško ozlijeđeno.
Podsjetimo, novinarka Fox Newsa Oleksandra Kuvšinova ubijena je u blizini Kijeva zajedno s kolegom snimateljem Pierreom Zakrzewskim, objavila je ta televizijska mreža u utorak. Ranije je ubijen i američki novinar Brent Renaud.
“Vrlo pažljivo gledamo što Rusi ciljaju, uključujući i to gađaju li ruske snage namjerno civile, novinare ili bilo koga drugog”, rekao je Blinken, a prenosi CNN.
“Namjerno gađanje civila, novinara i drugih predstavljalo bi ratni zločin”, dodao je.
Blinken je rekao da svijet “gleda novinare u unakrsnoj vatri, ljude koji rade svoj posao kako bi donijeli istinu svijetu”.
To se na sreću ne može dogoditi novinarima hrvatskih nacinalnih televizija. Njihove su snage raspoređene na ukrajinskoj granici i broje izbjeglice, dok su se oni hrabriji uputili do Lavova gdje im san povremeno ometaju sirene uzbuna zbog opasnosti od zračnih napada. Nismo do sada od njih vidjeli ni jedan prilog ili snimku ratnih aktivnosti što im ne treba zamjeriti iako je pitanje jesu li opravdali svoje dnevnice.
Naši TV novinari inače su poznati po novinarskoj hrabrosti, moralu, istinoljubivosti, moraliziranju, profesionalnosti, dociranju drugima iz svojih udobnih redakcijskih fotelja, a njihove “regionalne” televizije po samohvali i pokazivanju mišića. Krvavi rat u Ukrajini, strani nakladnici čiji se profiti u Hrvatskoj mjere u desetinama milijuna, prate na Aljazeri, CNN-u i drugim televizijama, a nas zasipaju realitijima, Survivolom, plesaom sa zvijezdama, kulinarskim showovima i zatupljujućim sapunicama.
To je televizija u Hrvata danas.

