Predstavljen Priručnik za osunčane krovove hrvatskih gradova: Grad Zadar kao primjer dobre prakse
U Kući Europe u Zagrebu, održano je iznimno značajno događanje u organizaciji Udruge gradova, ZGRADOnačelnik.hr-a i Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj. U prepunoj dvorani s oko 100 sudionika, predstavljen je poseban priručnik naziva “(O)sunčani krovovi hrvatskih gradova”, namijenjen djelatnicima gradskih uprava.
Priručnik je rezultat višemjesečnog istraživanja, pisanja i suradnje s brojnim stručnim partnerima, uključujući Regionalnu energetsko-klimatsku agenciju Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), Zelenu energetsku zadrugu (ZEZ), Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj i Zakladu Konrad Adenauer. Cilj priručnika je olakšati proceduru ugradnje sunčanih elektrana na krovove objekata u vlasništvu gradova, te pružiti djelatnicima gradskih uprava točne, provjerene i stručne informacije o načinima i modelima implementacije obnovljivih izvora energije.
Grad Zadar je također aktivno sudjelovao u izradi priručnika te je predstavio svoje projekte “Energetska obnova zgrade Osnovne škole Smiljevac” i “Korištenje solarnog sustava i prirodnog plina u jedinstvenom sustavu za pripremu PTV na ŠC Višnjik” kao primjere dobre prakse.
Na događaju su se okupili stručnjaci iz različitih područja kako bi raspravljali o prednostima, izazovima i rješenjima za solarizaciju krovova hrvatskih gradova. Među sudionicima su bili gradonačelnik Grada Križevaca, Mario Rajn, i upravitelj energetske zadruge ZEZ Sunce, Mislav Kirac, koji su predstavili uspješne projekte iz Križevaca. Također su se pridružili Julije Domac izaslanik gradonačelnika Grada Zagreba i ravnatelj Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), Velimir Šegon, zamjenik ravnatelja REGEA-e, te brojni drugi stručnjaci.
Održavanje ovog događaja istaknulo je važnost dekarbonizacije zgrada, budući da zgrade u Hrvatskoj, kao i drugdje u Europskoj uniji, čine veliki dio ukupne potrošnje energije i emisiju CO2. Gradovi, kao vlasnici i korisnici mnogih objekata, igraju ključnu ulogu u ostvarivanju ciljeva Europske unije za smanjenje emisija i postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine. Implementacija obnovljivih izvora energije, kao što su sunčane elektrane, postaje ključan korak prema tom cilju.
Grad Zadar, svojim angažmanom u održivom razvoju i dekarbonizaciji, nastavlja pridonositi zajedničkom europskom cilju – stvaranju klimatski neutralnih gradova do 2050. godine. Ovaj priručnik i događaj predstavljaju važan korak prema ostvarenju tog cilja i pomažu gradovima u Hrvatskoj da postanu lideri u korištenju obnovljivih izvora energije.