U posljednjih nekoliko dana čak tri osobe s našeg područja prevarene tijekom trgovine kriptovalutama; Ukupna materijalna šteta 45 tisuća eura
U zadnjih nekoliko dana, tri osobe sa zadarskog područja postale su žrtve prijevare prilikom trgovanja kriptovalutama. Nakon što su stupili u kontakt s nepoznatim osobama koje su im ponudile dobit ili povrat uloženog novca, prevaranti su od njih zatražili podatke bankovnog računa. Nakon što su im podaci dostavljeni, s računa je podignut novac. Ukupna materijalna šteta iznosi preko 45 tisuća eura.
“Policijski službenici utvrđuju okolnosti događaja i tragaju za nepoznatim počiniteljima. Još jednom pozivamo građane da budu vrlo oprezni u poslovanju s kriptovalutama kako ne bi postali žrtve kaznenih djela. Postoji opasnost da će vas prevaranti pokušati prevariti ili ćete postati žrtve hakerskog napada. Dobro se informirajte i potražite financijski savjet stručnih osoba prije nego što uložite novac,” upozoravaju iz PU zadarske.
Policija savjetuje da je kod ponuda vezanih za kriptovalute važno provjeriti imaju li tvrtke koje nude ove usluge dozvolu za poslovanje na području Republike Hrvatske i konzultirati se sa stručnjacima prije ulaganja.
“Osim lažnih stranica koje djeluju uvjerljivo i legitimno, prevaranti često traže instaliranje aplikacija koje omogućuju kontrolu nad vašim računalom. Nakon instaliranja lažnih platformi koje prikazuju lažno stanje zarade, žrtve se potiče na daljnja ulaganja, čime se dovode do sve većih financijskih gubitaka,” dodaju iz zadarske policije.
Policija također naglašava važnost ne dijeljenja povjerljivih osobnih podataka, fotografija osobnih isprava, bankovnih kartica, zaporki aplikacija internetskog bankarstva i drugih podataka vezanih za autorizaciju bankovnih transakcija.
Savjeti policije o samozaštiti:
Najčešće prijevare u vezi s investicijama uključuju ponude za unosna ulaganja poput dionica, obveznica, kriptovaluta, plemenitih metala, stranih zemljišta ili alternativne energije.
Kako prepoznati upozoravajuće znakove?
-Primate učestale iznenadne pozive.
-Obećavaju vam brzu i veliku dobit te vas uvjeravaju u sigurnost investicije.
-Ponuda je dostupna samo na ograničeno vrijeme.
-Uvjeravaju vas da je ponuda dostupna samo vama i traže da je ne dijelite s drugima.
Što možete poduzeti?
-Uvijek zatražite nepristrani financijski savjet prije nego što uložite novac.
-Odbijte iznenadne pozive o mogućnostima ulaganja.
-Budite sumnjičavi prema ponudama koje obećavaju veliku dobit, zajamčen povrat ili sigurna ulaganja.
-Ako ste već bili žrtva prijevare, prevaranti će vjerojatno pokušati ciljati na vas ponovno ili prodati vaše podatke drugim prevarantima, stoga budite na oprezu.
-Ako primijetite nešto sumnjivo, obratite se policiji.
Policija apelira na građane da budu izuzetno oprezni i dobro se informiraju prije nego što krenu u bilo kakva financijska ulaganja.
FOTO: Pixabay