
Beroš: Za sada nema sumnje u trgovinu organima, radi se o nečem drugom…
Ministar zdravstva Vili Beroš je u Bjelovaru, gdje sudjeluje na obilježavanju Dana Bjelovarsko-bilogorske županije, komentirao aferu u KBC-u Zagreb, gdje su otkrivene određene nepravilnosti vezane uz transplantaciju organa.
Beroš je iz Bjelovara poručio kako je trgovina organima strašna, no kako za sada nema indicija da se takvo nešto dogodilo u Zagrebu.
-Trgovina organima je nešto na što u ovom trenutku ne postoji sumnja. Inspekcija je već postupala, bila je u instituciji, otkrila određene sumnje na disfunkcionalnosti u samom procesu – kazao je Broš, dodajući kako se u konkretnom slučaju radi o transplantaciji s nesrodnih živih donatora organa te sumnji u određene nepravilnosti u samom procesu.
Ministar je potvrdio kako je slučaj inspekcija Ministarstva uputila DORH-u koji je zadužen za daljnje postupanje te je dodao kako zbog tog slučaja sustav transplaniranja, po kojem je Hrvatska nadaleko poznata, nije ugrožen.
-Transplantacijski program se odvija i dalje, a ove ćemo elemente ispraviti, kazao je Beroš.
U ovom trenutku nitko nije sankcioniran, a proces transplantacija ide dalje, osim onih s nesrodnih živih davatelja organa.

