
Plenković najavio veliko povećanje kapaciteta LNG terminala
Hrvatski LNG terminal povećat će kapacitet s 2,9 na čak 6,1 milijardu kubičnih metara plina, priopćio je predsjednik Vlade RH Andrej Plenković po završetku summita Inicijative Triju mora u Rigi. Prioritet toga summita jačanje je suradnje u energetici, digitalizaciji i prometu u 3SI, koja u novim sigurnosnim uvjetima ima iznimnu važnost. Uz LNG terminal, Hrvatska postaje energetsko čvorište srednje Europe i oslonac za energetsku neovisnost Europske unije.
„Jedan od najvažnijih ciljeva Hrvatske u sklopu Inicijative tri mora bila je izgradnja LNG terminala. Taj je projekt završen, a sastanak u Rigi iskoristio sam za najavu daljnjih širenja kapaciteta terminala s 2,9 na 6,1 milijardi kubičnih metara plina. Time idemo daleko iznad potreba našeg gospodarstva i kućanstava te omogućujemo Hrvatskoj da postane važno regionalno energetsko čvorište korisno i za nama susjedne zemlje”, priopćio je predsjednik Vlade RH Andrej Plenković na Twitteru.
„Time omogućavamo Hrvatskoj da postane regionalno energetsko čvorište, korisno i za nama susjedne zemlje – Sloveniju, Bosnu i Hercegovinu i Mađarsku”.
Premijer je na skupu razgovarao i o prometnoj povezanosti, s naglaskom na koridor 5C koji povezuje Hrvatsku, Mađarsku i BiH i dolazi do Ploča.
Inicijativa pokrenuta 2015. na prijedlog tadašnje predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i njenog poljskog kolege Andrzeja Dude, čiji je prvi skup bio u Dubrovniku, danas ima i investicijski fond trenutno vrijedan 928 milijuna eura.
Sudeći po riječima američkog državnog tajnika Antonyja Blinkena, novim američkim ulaganjem on će nakon skupa u Rigi daleko premašiti vrijednost od milijarde eura.
Plenković naglašava da je investicijski fond Triju mora najlogičniji put za ulaganja u energetske, prometne i digitalne projekte u Hrvatskoj.
HBOR sudjeluje u fondu od 2020. s 20 milijuna eura. Hrvatska fondu predlaže 11 projekata.
„Budući da je riječ o razvojnoj banci koja ima izvrstan uvid u potrebe financiranja različitih projekata u Hrvatskoj, siguran sam da to može biti najbolji, najlogičniji i najkorisniji put kako da se kanaliziraju i operacionaliziraju sredstva za projekte u Hrvatskoj”, rekao je Plenković.
U Rigi, u koju je stigao niz čelnika država, održava se i poslovni forum na kojem sudjeluju hrvatske tvrtke poput Končara, Luke Rijeka i Plinacroa.
„To je odlična prigoda da uspostave kontakte, da razmjene informacije i da u konačnici potpišu neki ugovor o poslovnoj suradnji”, rekao je hrvatski premijer.
Regija između tri mora iznimno je važna za Hrvatsku jer na nju otpada više od trećine hrvatskog uvoza i izvoza, a s tog područja joj dolazi 40 posto turista.
„Hrvatskoj je ovaj krug zemalja vrlo interesantan, a one su u konačnici i dio našega srednjoeuropskog identiteta”, zaključio je Plenković koji će se u latvijskoj prijestolnici bilateralno susresti s predsjednikom te zemlje Egilsom Levitsem i potpredsjednikom Googlea Karanom Bhatiom. (Hina)
Foto: Vlada RH

