Vodokomunalni projekt pri kraju: Aglomeracija Nin-Privlaka-Vrsi spremna za probni rad
desk
28. lipnja 2024.
Realizacija jednog od najvažnijih projekata za šire zadarsko područje, aglomeracija Nin-Privlaka-Vrsi, ušla je u samu završnicu. Cjevovodi su kompletno postavljeni, opremljene su crpne stanice, a u tijeku su radovi na sanaciji asfalta i obalne šetnice. Očekuje se da će uređaj za pročišćavanje otpadnih voda u rujnu biti pušten u probni rad.
“Probni rad će trajati godinu dana i ako ostali sudionici u projektu izvrše svoj dio posla, prvenstveno mislim na HEP koji mora obaviti priključenje na crpne stanice i na uređaj za pročišćavanje, vjerujem da će sve krenuti već nakon ljeta,” kazao je Hrvoje Bašić, direktor tvrtke Vodovod Vir.
Projektom je obuhvaćena izgradnja više od 100 kilometara kanalizacijske mreže i 34 crpne stanice te sanacija oko 30 kilometara vodovodnih cijevi i izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda s novim podmorskim ispustom dužine oko 3 i pol kilometra. Područje Nina, Privlake i Vrsi će ovim projektom postići preko 80% priključenosti na vodovodnu i kanalizacijsku mrežu, a broj priključaka dostiže brojku od 6600.
“Ovo je samo kičma projekta, jer on je živi organizam. Kako rastu urbana područja, tako će rasti i cjevovod te će taj broj za desetak godina vrlo vjerojatno biti puno veći od šest tisuća,” dodao je Bašić.
Crpne stanice važan su dio sustava, a njihova je funkcija podizanje otpadnih voda do uređaja za pročišćavanje.
“Imamo 34 crpne stanice, od čega su 32 manje, uz dvije glavne crpne stanice. Na ovoj crpnoj stanici Rupe se prepumpavaju otpadne vode s područja općine Vrsi, naselja Zaton i grada Nina. Druga crpna stanica je Privlaka I, koja će prepumpavati otpadne vode za pročišćavanje s područja Privlake i Sabunika,” izjavio je Ivan Magaš iz Vodovoda Vir.
Direktor Bašić otkrio je što će se dogoditi s otpadnim vodama.
“Otpadne vode će se skupljati u uređaju za pročišćavanje otpadnih voda Grgur. Nakon prerade, vode ostavlja se suhi mulj, a tekućina odlazi u podmorski ispust. Kopneni dio je dužine oko dva kilometra, a morski približno tri kilometra,” naglasio je Bašić.
Sve je pokriveno, pa tako postoji i rezervni plan u slučaju nestanka električne energije.
“Radi se o agregatu koji se sam uključuje kako bi se omogućio siguran i neometan rad crpne stanice. Nadamo se da ćemo uskoro dobiti priključak za crpnu stanicu na električnu energiju, jer bez nje nećemo moći funkcionirati niti ćemo moći proći tehnički pregled niti dobiti uporabnu dozvolu. Čekamo Hrvatsku elektroprivredu da postavi kabel,” pojasnio je Magaš.
Budući da je vodokomunalna infrastruktura skoro pa gotova, pozivaju se građani da pošalju zahtjeve za priključke.
“Molim građane da nastave podnositi zahtjeve za priključenje na sustav kako bi se radovi u svim ulicama mogli odraditi na najkvalitetniji mogući način i kako se ne bi non-stop vraćali unatrag i nepotrebno gubili vrijeme, tim više što imamo rok u kojem bismo trebali napraviti veliki dio priključaka. Molim i za strpljenje još ovu turističku sezonu, a onda se nadam da smo završili s velikim radovima jer smo s ovim velikim projektom pri kraju,” istaknuo je Jozo Musać, pročelnik za komunalne poslove Grada Nina.
Dovršetak ovoga projekta, vrijednog oko 54 milijuna eura, od kojih je 70% iz sredstava europskog Kohezijskog fonda, od iznimnog je značaja za podizanje kvalitete života, očuvanje okoliša i turistički razvoj čitavoga područja Nina, Privlake i Vrsi.