Čistoća Zadar uvodi polupodzemne spremnike uz podršku EU fondova, ali i povećava cijene

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Na adrese građana počeli su pristizati uvećani računi za čistoću. Iako je poskupljenje bilo najavljivano, mnogi su još uvijek iznenađeni iznosima na računima. No, čelni čovjek Čistoće kaže kako je ovo povećanje nakon sedam godina bilo nužno.

“Moram podsjetiti da je Čistoća najprije dizala razinu usluge uz istu cijenu. Tako je 2019. godine podijeljeno tisuću spremnika za biootpad, nakon čega je postavljeno 250 spremnika za papir na javne površine. Finale je bilo 2021. godine, kada je na razini grada postavljeno tisuću spremnika za reciklabilni otpad, a svaka obiteljska kuća dobila je spremnik od 240 litara za isti otpad. Svaki korisnik je tri puta povećao svoj volumen, dok je cijena ostala ista,” kazao je direktor Čistoće John Ivan Krstičević.

Zakon poznaje samo dvije kategorije korisnika, kućanstvo i nekućanstvo, iako sadrži određene nelogičnosti. Zakon nalaže da se mora naplaćivati i varijabilni dio, koji se odnosi na iznošenje spremnika na javnu površinu. Svako pražnjenje se naplaćuje, a cilj je smanjiti broj pražnjenja kroz pravilno odvajanje otpada. Još jedan problem je nedostatak radne snage, koji se itekako osjetio ovog ljeta.

“Sezona je bila nikad napornija. Imali smo veliki deficit radne snage te smo vidjeli da krajnjeg korisnika ne zanima tko radi, već jesmo li obavili posao ili nismo. Moram naglasiti da smo dobili velik broj prijava nakon sezone te vjerujem da smo podizanjem plaća zaustavili odlazak ljudi iz tvrtke i privukli nove zaposlenike. Na tome nećemo stati jer želimo biti maksimalno ekipirani za sljedeću sezonu. To je elementarna stvar – ljude treba platiti i zadržati,” dodao je Krstičević.

Pokrenut je i pilot projekt polupodzemnih spremnika. Kada korisnik dobije karticu ili ključ, moći će biti siguran da plaća samo svoj otpad.

“Mislim da je to put kojim grad treba ići. Na natječaju za EU fondove dobili smo 630 tisuća eura za postavljanje polupodzemnih i nadzemnih spremnika, čime ćemo povećati volumen spremnika. Planiramo zamijeniti postojeće spremnike novima te ćemo uslugu naplaćivati na pravedniji način jer se više ne bismo pitali je li netko drugi ubacio otpad u spremnik ili je to napravio korisnik kojem je spremnik namijenjen,” zaključio je Krstičević.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!