FOTO Službeno obilježen početak rada linearnog akceleratora, čime je konačno omogućeno pružanje radioterapije onkološkim pacijentima u ovom dijelu Hrvatske

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Zadar je danas svjedočio povijesnom trenutku u zdravstvenoj skrbi – u Općoj bolnici Zadar službeno je obilježen početak rada linearnog akceleratora, čime je konačno omogućeno pružanje radioterapije onkološkim pacijentima u ovom dijelu Hrvatske. Prvi pacijenti već su prošlog tjedna podvrgnuti zračenju, što označava kraj dugog i iscrpljujućeg putovanja u druge gradove radi liječenja.

Olakšanje za pacijente

Dr. Vesna Telesmanić Dobrić, voditeljica Odjela za radioterapiju, istaknula je kako je ovo značajan korak za kvalitetu života pacijenata.

“Proces liječenja za onkološkog bolesnika koji je svakodnevno morao putovati najmanje tri sata sada je sveden na minimum. Radioterapija često dolazi u kombinaciji s kemoterapijom, a svi znamo koliko je iscrpljujuće proživljavati nuspojave daleko od doma. Cilj moderne onkologije je omogućiti liječenje što bliže pacijentima, jer tako poboljšavamo njihovu kvalitetu života i smanjujemo dodatne patnje,” objasnila je dr. Telesmanić Dobrić.

Dodala je kako je oprema spremna i da je proces liječenja započeo prema planu.

“Krenuli smo polako, ali sve ide kako smo zamislili. Trenutno linearni akcelerator radi u jednoj smjeni, dok u drugim ustanovama rade u dvije. No, važno je naglasiti da su ti uređaji programirani za osam sati rada dnevno, a dodatne smjene mogu povećati rizik od kvarova,” naglasila je.

“Za početak, zadarska radioterapija primjenjuje se u liječenju tumora dojke, prostate i rektuma,” istaknula je dr. Telesmanić Dobrić, dodajući kako je već uspostavljena suradnja s bolnicama u Gospiću i Šibeniku, odakle će pacijenti dolaziti na zračenje.

Odjel za onkologiju značajno je kadrovski ojačan, s petoricom fizičara te timom inženjera radiologije, a ukupno na odjelu sada radi 20 stručnjaka.

– Koliki će biti konačan broj pacijenata još uvijek ne možemo precizno procijeniti, no sigurno je da će oni koji su započeli terapiju u drugim ustanovama, istu tamo i dovršiti – pojasnila je dr. Telesmanić Dobrić.

Svečano otvaranje uz visoke uzvanike

Svečanosti su nazočili brojni uzvanici, među kojima su ministrica zdravstva Irena Hrstić, ministar regionalnog razvoja i europskih fondova Šime Erlić, župan Božidar Longin i gradonačelnik Zadra Branko Dukić.

Zamjenik ravnatelja Opće bolnice Zadar Boško Katić prenio je pozdrave ravnatelja dr. Željka Čuline, koji zbog zdravstvenih razloga nije mogao prisustvovati događaju.

“Danas svjedočimo početku jednog novog razdoblja u liječenju onkoloških bolesnika u Zadru. Ovaj projekt bio je dug i složen, ali trud svih uključenih napokon je donio rezultat. S ponosom možemo reći da smo među rijetkim općim bolnicama u Hrvatskoj koje sada pružaju radioterapiju,” rekao je Katić.

Dug put do ostvarenja cilja

Projekt uspostave radioterapije u Zadru bio je dio Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a financiran je sredstvima Vlade RH i europskih fondova. Osim samog uređaja, bilo je potrebno izgraditi bunker sa specijalnim betonskim zidovima debljine preko dva metra, nabaviti CT simulator, fiksacijske sustave i precizne dozimetrijske uređaje.

“Nismo znali koliko je složen proces uspostave radioterapije dok se nismo suočili s njim. No, sada kada je linearni akcelerator u funkciji, nećemo stati. Već smo izradili projektnu dokumentaciju za drugi bunker i nabavili dio opreme za brahiterapiju, čime ćemo dodatno unaprijediti liječenje onkoloških pacijenata,” zaključio je Katić.

Dukić: Duboko razumijem strahove i brige oko liječenja naših pacijenata

Zadarski gradonačelnik Branko Dukić održao je emotivan govor.

“Zahvalan sam svima koji su na bilo koji način dali svoj doprinos nabavci linearnog akceleratora, kojim je omogućeno liječenje zadarskih onkoloških pacijenata u njihovoj bolnici. Hvala Vladi Republike Hrvatske, svakom pojedincu i organizaciji, medijima, humanitarnim udrugama i svima koji su se aktivno uključili i podizali svijest o važnosti ovog projekta.”

Gradonačelnik je istaknuo kako ovaj uređaj nije samo još jedan medicinski instrument, već dio cjelovitog sustava, koji uključuje dodatnu opremu, odgovarajući prostor i, što je najvažnije, stručne ljude u deficitarnoj grani medicine.

Posebno je naglasio osobnu povezanost s ovim projektom:

“Čitav život radim s osobama koje boluju od malignih bolesti. Duboko razumijem njihove strahove i brige oko liječenja te koliko je teško odlaziti na terapije daleko od doma i obitelji. Sve je počelo prije više od deset godina peticijom Zadarske lige protiv raka, koju je u nekoliko tjedana potpisalo 13.500 Zadranki i Zadrana. Danas, zahvaljujući zajedničkim naporima, Zadarska bolnica postaje putokaz za budući razvoj nacionalnog sustava liječenja.”

Osvrnuo se i na ključni trenutak koji je doveo do realizacije ovog projekta:

“Sjećam se susreta s premijerom Plenkovićem u prostorijama Lige protiv raka i njegovog obećanja. U tom trenutku Zadar nije bio spomenut ni u jednom strateškom dokumentu koji je definirao onkološko liječenje na razini Republike Hrvatske. No, uspjeli smo uvjeriti cijeli zdravstveni sustav da smo spremni i sposobni osigurati ovaj standard liječenja.”

Dukić je zaključio govor zahvalom svim liječnicima, medicinskom osoblju i humanitarnim organizacijama, posebno Zadarskoj ligi protiv raka, koja je bila ključni pokretač cijele inicijative.

Longin: “Ovo je tek početak razvoja onkološke skrbi u Zadru”

Župan Božidar Longin istaknuo je kako je ovo tek prvi korak u jačanju onkoloških kapaciteta u Zadru te da se ulaganja u zdravstvenu skrb nastavljaju.

“Ovaj uređaj rezultat je dugogodišnjeg truda i ulaganja, ali tu ne planiramo stati. Već smo osigurali sredstva za daljnji razvoj onkološke skrbi, koja uključuje nabavu dodatne opreme i edukaciju stručnjaka. Naš je cilj omogućiti pacijentima iz Zadarske županije najbolju moguću skrb u vlastitom gradu, bez potrebe za dugim putovanjima. Isprva smo s dozom nevjerice primili obećanje o nabavi linearnog akceleratora, no sada vidimo da se i ono što je nekoć izgledalo kao daleki san može ostvariti. Svaka kap truda naših sugrađana utkana je u veliki slap koji danas teče punom snagom,” poručio je Longin.

Na kraju svečanog obilježavanja, ministrica zdravstva Irena Hrstić, koja je ujedno boravila u svom prvom službenom posjetu Zadru, istaknula je kako je radioterapijska usluga konačno izašla iz okvira KBC-ova, čime se značajno poboljšava dostupnost onkološke terapije za pacijente ovog dijela Hrvatske.

“Financiranje ovakvih projekata nikada ne bi smjelo biti prepreka između građana i kvalitetne zdravstvene skrbi. Ovom gradu gravitira oko 300 tisuća potencijalnih pacijenata, a nažalost, Zadarska županija bilježi visoku incidenciju malignih bolesti, što ovu investiciju čini još značajnijom,” poručila je Hrstić, naglasivši kako je dolazak linearnog akceleratora rezultat visoke vrijednosti ulaganja i velike požrtvovnosti djelatnika zadarske bolnice.

Premijer Andrej Plenković još je početkom 2021. godine najavljivao kako će linearni akcelerator stići u Zadar, no projekt se realizirao tek sada.

“Ova je bolnica po mnogočemu iznad titule opće bolnice. Vrijednost ove investicije daleko nadilazi uloženi iznos od pet milijuna eura, jer je ovo ulaganje u zdravlje i budućnost pacijenata. Ovo je sunce na kraju vrlo dugog tunela za brojne oboljele, a istovremeno i veliki iskorak u onkološkom liječenju u Hrvatskoj,” zaključila je ministrica Hrstić, dodajući kako radioterapija već dugi niz godina nadopunjuje kemoterapijske protokole liječenja, pružajući pacijentima bolju i dugoročniju prognozu u borbi protiv bolesti.

Ovim projektom Zadar se pozicionira kao važan centar onkološkog liječenja, a pacijentima se pruža sigurnost i kvalitetna skrb u njihovom gradu.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!