
Plenković: “Lijeva hrvatska oporba i Vučić imaju isti narativ na koncert MPT-a”
Nakon sjednice Predsjedništva Hrvatske demokratske zajednice, premijer Andrej Plenković održao je konferenciju za medije na kojoj je, osim o gospodarskim i političkim temama, odgovarao i na brojna pitanja vezana uz koncert Marka Perkovića Thompsona na zagrebačkom Hipodromu, koji je okupio više od 500 tisuća ljudi.
“Koncert je organizacijski uspjeh na koji svi skupa možemo biti ponosni”
Plenković je istaknuo da je riječ o događaju bez presedana u novijoj hrvatskoj povijesti.
“Ovako veliki koncert je u organizacijskom smislu uspjeh na koji svi skupa možemo biti ponosni. Ne događa se svaki dan da dođe 500.000 ljudi i sluša jednog izvođača, a da pritom sve prođe u potpunom redu. Politička ocjena mi je sljedeća – njegov koncert nije bio ništa drugačiji nego posljednjih 35 godina.”
Dotaknuo se i kontroverzi vezanih uz pjesmu Bojna Čavoglave i spornih simbola.
“Veliko čuđenje u smislu izvođenja jedne pjesme me iznenađuje, posebno jer su sudovi tu rekli svoje. Što se tiče pojedinačnih slučajeva, gdje imate nedopuštene znakovlje i pjesme, policija će ih procesuirati. Ona radi svoj posao i tu nemam što dodati. Grad Zagreb je odgovoran za organizaciju, a Vlada je preuzela odgovornost za ono što u takvom slučaju mora. Mislim da je sve skupa prošlo onako kako treba.”
“Oporba pretjeruje, narativ kao Vučićev”
Plenković nije štedio kritiku prema političkim protivnicima.
“Uvijek osuđujem ono što nije zakonom dozvoljeno, posljednjih 20 godina. Ali što se tiče oporbe – toliko su uzrujani, kao i mediji na lijevom spektru, zato što se na koncertu pojavilo pola milijuna ljudi i što je sve bilo u redu. Reakcija im je bila pretjerana. Čisto politiziranje od kojeg nema nikakve koristi.”
Premijer je povukao i paralelu s izjavama srbijanskog predsjednika.
“Lijeva hrvatska oporba i Vučić imaju isti narativ na koncert MPT-a. A to je neprihvatljivo i pogrešno.”
“Thompson jedini može dovesti pola milijuna ljudi”
Plenković se osvrnuo i na glasne kritike koje stižu s lijeve i desne strane političkog spektra.
“Thompson jedini može dovesti pola milijuna ljudi i ne znam tko više plače – ovi s desnice jer nemaju privilegij na njega, ili ovi s ljevice. Što smo trebali reći? Zabraniti ga? Pa bi nas optužili da ga cenzuriramo.”
Osvrnuo se i na činjenicu da se pojavljuje na fotografijama s glazbenikom.
“Odlučio sam doći na probu kako bih vidio napredak organizacije najvećeg koncerta, a i zato što su djeca željela fotografiju i autogram. Ne vidim tu ništa sporno.”
“Pravobraniteljica? Ona je tamo zahvaljujući meni”
Plenković je prokomentirao i kritike pučke pravobraniteljice, koje su se odnosile na ustašku ikonografiju na koncertu.
“Kao premijer bih trebao odgovarati njoj? Ona je tamo zahvaljujući meni.”
Za kraj, još jednom je pozvao na odgovornost sve u turističkom sektoru, naglašavajući važnost predstojeće sezone za gospodarski rast i nastavak priprema za članstvo Hrvatske u OECD-u.
“Još jednom apeliram na sve u turističkom sektoru kako bismo bili uspješni na svim razinama i pomogli rastu BDP-a”, poručio je Plenković.
FOTO: HDZ

