Hrebak Beljanu: Za Elektrometalom ne treba plakati, već koristiti geotermalne izvore da griju cijeli Bjelovar
KLIKNI.NEWS
26. siječnja 2022.
Ekskluzivna informacija o oživljavanju posrnulog Elektrometala izazvala je brojne reakcije, a javili su se i oni koji znaju “nešto više”. Moguće preuzimanje tvrtke od bjelovarskih Vodnih usluga prvo je komentirao Ivan Beljan, uspješni čazmanski gospodarstvenik i vođa Demokratskog HSS-a.
Po Beljanu, “Elektrometal kao perjanica gospodarstva ovoga kraja nažalost je mrtva. Preko 500 radnih mjesta u pretežito elektro-građevinsko-strojarskoj struci dobila je već pred koju godinu zadnji čavao na lijes. Naravno, zahvaljujući neznanju uprave i politike našeg kraja. Zgradu treba oživjeti, no za novi Elektrometal treba novih 70 godina stvaranja”, napisao je Beljan.
S njim se djelomično slaže, ali i ne slaže bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak. Odgovorio mu je: “Sve se slažem s tobom, znaš i sam što se tu događalo, nije se na vrijeme reagiralo, ali sad je gotovo, ne treba plakati nad prolivenim mlijekom. Imamo novu priliku, preko Termi Bjelovar stvoriti novu priču. Pritom ne mislim na toplice. Naime, Terme Bjelovar nisu osnovane da upravljaju toplicama već geotermalnim potencijalom grada. Mi sad već znamo da imamo nekoliko bušotina koje bi mogle grijati grad. Ima ih jako puno na području naše županije. Ako uzmemo mlade inženjere i počnemo s investicijama na području energetike na području cijele županije i šire, upravo takva tvrtka može se razviti i biti konkurentna na tržištu jer energetika i njena samodostatnost će odrediti budućnost ne samo grada ili županije već i Hrvatske. Potencijali u spajanju poljoprivrede i industrijske proizvodnje sa geotermalnom energijom koju nam je priroda dala u Bjelovaru i okolici je bogomdana da se ovaj kraj razvije. Ovo nije samo lijepa priča, mi smo u Bjelovaru već dokazali da znamo lijepu priču i realizirati”, zaključuje Hrebak.
Beljan mu nije ostao dužan: “Da je Elektrometal bio u Podravini sigurno bi ga sačuvala domaća ekipa kao primjerice Podravku. Grad Bjelovar je bio suvlasnik Elektometala s oko 25%. Ovo poduzeće i danas ‘smrdi’ kao proliveno mlijeko jer njegovim nestankom Bjelovar nije mogao utjecati na trenutne visoke cijene dobivene za Bjelovarsko gospodarstvo i okolinu. Dario, topla voda iz našeg podzemlja sigurno je potencijal koji se može pokrenuti i sa nama starima naravno i mladim inženjerima”, poručuje Beljan.