Vlada golemi interes za novi diplomski studij sestrinstva u Bjelovaru, među budućim studentima je i Mateo Kroupa
Sredina sljedećeg mjeseca donosi Dan D za akademsko obrazovanje u Bjelovaru. Naime, točno 18. listopada kreću predavanja prvoj generaciji studenata diplomskog studija sestrinstva Veleučilišta u Bjelovaru. Veliki je to iskorak za sve buduće studente, za samo Veleučilište na kojem je od 2009. godine, kada je oformljeno, do danas status prvostupnika sestrinstva steklo više od tisuću studenata. Važno je to i za grad i za županiju u kojoj djeluju brojne zdravstvene ustanove.
Svoje školovanje upravo u Bjelovaru odlučio je nastaviti prvostupnik sestrinstva iz Slatine Mateo Kroupa koji se nakon Medicinske škole u Virovitici, zaposlio u tamošnjoj Općoj bolnici, a paralelno je i nastavio preddiplomsko obrazovanje u Bjelovaru. Sada, kada je obranio svoj završni rad vezan uz trijažu na Objedinjenom hitnom bolničkom prijamu, odlučio je upisati i diplomski studij.
Nova doza znanja
– Stručnost, znanje, profesionalnost odlike su bez kojih nema uspjeha u našem poslu. Upravo je zato obrazovanje važno. Kroz preddiplomski studij sestrinstva sam dobio novu dozu znanja, a sada idemo po još jednu. Želim napredovati u sestrinstvu, a volio bih kada bi svi mladi ulagali u svoje znanje jer ipak je ono najvažnije – kaže ovaj 27-godišnjak iza kojeg je sedam godina radnog staža u struci – dvije na virovitičkom odjelu pedijatrije te pet na tamošnjem OHBP-u.
– Kombinirati posao i studij je dinamično, ali uspijeva se. Tu veliku ulogu imaju i profesori koji uvijek imaju razumijevanja za naše noćne smjene, kao i sve ostale radne obaveze. Upravo je taj prijateljski, a usudio bih se reći i obiteljski, pristup koji vlada na Veleučilištu u Bjelovaru bio jedan od glavnih motiva zašto sam studij odlučio nastaviti upravo u Bjelovaru. Naime, kada je došlo vrijeme za upis preddiplomskog studija, mnogi moji kolege s posla koji su studirali u Bjelovaru prenijeli su mi svoje pozitivne utiske. Svi su mi savjetovali da upišem VUB, ja sam savjete poslušao i moram naglasiti kako nisam požalio. Iako mi je i Osijek blizu, sada sam ponovno izabrao Bjelovar ponajprije zbog predavača, ali i uvjeta koje pruža Veleučilište u Bjelovaru. Imamo nove i moderne kabinete. Ništa manje nisu važni ni kolege koji dolaze iz svih krajeva Hrvatske – od Tučepa preko Zadra pa sve do Zagreba i, naravno, Bjelovara. Veleučilište u Bjelovaru poznato je diljem Hrvatske. Nakon prve tri godine, uopće nisam imao dileme gdje nastaviti studij – ističe Kroupa koji ima velika očekivanja od studija koji je pred njim.
– Koliko vidim, kolegiji su zanimljivi. Veselim se novim iskustvima i učenju novih spoznaja. Prve tri godine su bile odlične, a vjerujem kako će takve biti i sljedeće dvije – ističe Kroupa koji je jedan od 89 studenata koji su ispunili sve uvjete za upis na diplomski studij sestrinstva u Bjelovaru. Ujedno, ova brojka znači da je povećana i kvota budući da je prvotno planiran upis 60 studenata.
Važan trenutak za zdravstvo
– Interes za diplomski studij sestrinstva je izuzetno velik, iznad svih naših očekivanja. Prvotno je planirana kvota od 60 studenata, no zbog velikog interesa, u skladu sa zakonskim mogućnostima, kvota je povećana. Na rang listi sada imamo 89 studenata – zadovoljna je Goranka Rafaj, voditeljica studija sestrinstva napominjući kako je sestrinstvo profesija koja se još uvijek razvija te kako ovaj studij omogućuje napredovanje u karijeri, veću autonomiju u radu, osobito u nekim specijaliziranim područjima u smislu preventivne skrbi na koju se na globalnoj razini stavlja veliki naglasak.
– Diplomski studij sestrinstva ključan je za budućnost zdravstvenog sustava. Pred suvremenim sestrinstvom mnogo je izazova, a oni su često povezani s tehnološkim, demografskim, organizacijskim promjenama u društvu. Neki od ključnih izazova su starenje populacije budući da s povećanim brojem starijih osoba, raste i potreba za dugotrajnom njegom, liječenjem kroničnih bolesti, palijativnom skrbi. Starija populacija često pati i od više komorbiditeta što povećava potrebu za koordinacijom skrbi između različitih specijalista. Naravno, prisutan je i nedostatak zdravstvenih radnika, a veliki naglasak stavljamo i na digitalizaciju zdravstvene skrbi – pojašnjava Rafaj kako se danas napredne tehnologije poput umjetne inteligencije, telemedicine, mobilnih aplikacija i praćenja zdravlja na daljinu koriste sve više.
Specijalizirani kurikulum
– Medicinske sestre sa specijaliziranim znanjem o digitalnim alatima u telemedicini će biti ključne u pružanju skrbi na daljinu, analiziranju podataka iz zdravstvenih aplikacija i podršci pacijentima u upravljanju vlastitim zdravljem putem tehnologije – napominje naša sugovornica osvrćući se na promjene u modelima zdravstvene skrbi pa tako već spomenuta preventivna medicina, kao i holistički pristup koji uključuje tjelesne, emocionalne i socijalne aspekte zdravlja, naglašava Rafaj, od medicinskih sestra zahtijevaju dodatne vještine.
– Demografske, tehnološke i društvene promjene zahtijevaju neprekidnu edukaciju. Danas u sustavu morate imati visokoobrazovanu medicinsku sestru koja će biti u stanju pratiti sve te promjene. Ovo je trenutak važan ne samo za našu instituciju, već i za budućnost zdravstvene skrbi i ulogu medicinskih sestara u njoj. Suvremeni kurikulum smo pažljivo oblikovali kako bismo odgovorili na izazove suvremenog zdravstva i potrebe naše zajednice – zaključuje voditeljica studija sestrinstva Veleučilišta u Bjelovaru Goranka Rafaj.
Tekst je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke iz Programa za poticanje novinarske izvrsnosti.