
Generacija pakračkih maturanata iz davne šezdeset osme ponovno na okupu
Bivši učenici prirodoslovnog smjera pakračke gimnazije, generacija koja je maturirala 1968. godine, okupili su se 20. lipnja kako bi obilježili 58. obljetnicu završetka srednjoškolskog obrazovanja.
Tradicionalni lipanjski susreti nekadašnjih školskih kolega i ove su godine okupili članove nekadašnjeg A razreda, koji su prije gotovo šest desetljeća zajedno pohađali nastavu, stvarali prijateljstva i dijelili uspomene koje su ostale trajno povezane s njihovim gimnazijskim danima.
Okupljanje je održano u restoranu „Nada“ u Lipiku, gdje su sudionici proveli nekoliko sati u razgovoru i prisjećanju na razdoblje školovanja. Za zajedničkim stolom nizale su se uspomene na profesore, školske događaje, izlete i brojne anegdote koje su obilježile njihove srednjoškolske dane. Susret je protekao u vedrom ozračju, uz mnogo smijeha i prisjećanja na vrijeme koje je ostavilo neizbrisiv trag u njihovim životima.
Ovoga puta na susretu se okupilo šestero nekadašnjih učenika, a zanimljiv je podatak da su životni i profesionalni putovi većine njih bili vezani uz medicinu. Među okupljenima bile su čak četiri liječnice, jedan inženjer i jedan profesor, što svjedoči o uspješnim karijerama koje su izgradili nakon završetka školovanja.
Poseban trenutak druženja bio je posvećen prijateljima koji su u međuvremenu preminuli. Od posljednjeg većeg okupljanja, održanog povodom 55. godišnjice mature, generaciju su napustili Dubravko Kovačec, Željko Ražov, Miroslav Zeman i Zdenka Tica. Okupljeni su ih se prisjetili s poštovanjem i zahvalnošću za godine koje su zajedno proveli.
Vrijednost ovog susreta potvrđuje i činjenica da su pojedini članovi generacije doputovali iz udaljenih krajeva kako bi ponovno bili dio okupljanja. Iako ih od školskih dana dijeli gotovo šest desetljeća, želja za susretom i druženjem ostala je jednako snažna. Vedrina, životni optimizam i privrženost prijateljstvima stvorenima u mladosti obilježili su cijeli susret. Ovogodišnje okupljanje još je jednom pokazalo koliko su trajne veze nastale tijekom školovanja. Rastajući se u dobrom raspoloženju, nekadašnji pakrački gimnazijalci dogovorili su novo druženje iduće godine, kada će ponovno imati priliku zajedno oživjeti uspomene i nastaviti tradiciju koja traje desetljećima. (mk)
FOTO: Sanja (Marić) Šarac, Mira Šerger Posavac, Ivica Jandrić, Anđelka Gajšak Špančić, Dragutin Petrović, Jasenka (Vegh) Joukhadar

