
Nuklearka bez struje, Ukrajinci upozoravaju na moguću katastrofu
Dmitro Kuleba, ministar vanjskih poslova Ukrajine, na Twitteru je objavio kako je stanje u nuklearnoj elektrani Černobil dramatično.
-Oštećena je jedina električna mreža koja napaja nuklearnu elektranu Černobil i sve njezine pogone. Nuklearka je izgubila opskrbu strujom. Pozivam međunarodnu zajednicu da bez odgode zahtijeva od Rusije prekid vatre i dozvoli popravke kako bi se mogla uspostaviti opskrba električnom energijom.
Rezervni generatori imaju kapacitet od 48 sati napajanja Černobila strujom, a nakon toga će se zaustaviti sustavi za hlađenje u skladišnim prostorima što će gotovo neizbježno dovesti do oslobađanja radijacijskog materijala u okoliš. Putinov barbarski rat ugrožava cijelu Europu. Mora odmah prestati! – objavio je Kuleba.
Ukrajinska državna nuklearna tvrtka Energoatom pojasnila je koje su moguće negativne posljedice isključenja struje u nuklearki.
Otkrili su kako je u černobilskom skladištu pohranjeno oko 20.000 potrošenih gorivnih sklopova koji zahtijevaju konstantno hlađenje, za što je potrebna struja.
Bez struje će temperatura u bazenima rasti, što može dovesti do porasta radioaktivnih tvari i njihovog ispuštanja u okoliš.
-Vjetar može prenijeti radioaktivni oblak u druge regije Ukrajine, Bjelorusije, Rusije i Europe, navodi Energoatom. U objektu neće biti ventilacije zbog čega će osoblje biti izloženo opasnoj dozi radijacije – navode iz Energoatoma, dodajući kako bez struje ne radi niti sustav za gašenje požara.
Iz hrvatskog Instituta za medicinska istraživanja izvijestili su kako za sada nema povećane radijacije. Mjere 55 nanosiverta po satu, što je uobičajena razina.
-Černobilska nuklearna elektrana je od 2001. izvan pogona, iz reaktora je izvađeno nuklearno gorivo, a čuveni reaktor je pod planinom betona, tzv. sarkofag. Problem je što su ostali bez struje pa se ne može javljati kakvo je stanje u sarkofagu i oko njega, a to je jako neodgovorno i jako neozbiljno od ruskih snaga, rekao je Tonči Tadić iz Instituta za N1.
-Nema opasnosti od radijacije. Sarkofag je čvrst i teško ga je demolirati, rekao je Tadić.

